Jak wybrać gramofon?

soundbary

Odtwarzanie płyt winylowych jest nie tylko powrotem do korzeni gramofonowej muzyki, ale otwiera wiele drzwi na nowe lepsze ich czasy. Sam fakt coraz większej popularyzacja tego sprzętu sprawia, że nie tylko wydawcy płyt wprowadzają na rynek unikatowe płyty, ale także producenci sprzętu tworzą ciekawe oferty.

Przede wszystkim pojawienie się tradycyjnych, ale jakże innowacyjnych odtwarzaczy z wejściem dla gramofonu to już pierwszy krok. I zawsze warto się upewnić, że nasz zestaw stereo umożliwia jego podłączenie.

Jednak do odtwarzania winylowego dźwięku jeszcze długa droga. Bowiem istotną kwestią jest to, jaki sprzęt i akcesoria wybierzemy.

Jak wybrać dobry, sprawny i niezawodny gramofon? Na szczęście nie ma już potrzeby przeszukiwania strychu dziadków, czy rodziców, choć w tym też jest jakiś głębszy sens. Jednak skupmy się na obecnych czasach i tych nowoczesnych sprzętach.

Otóż wybór powinien opierać się w oparciu o trzy kluczowe podziały gramofony manualne, półautomatyczne oraz automatyczne. Ich zakres funkcji zdecydowanie się różni, ale każdy z nich jest godny uwagi w zależności od upodobań i przeznaczenia.

Najbardziej docenianym sprzętem są wersje manualne, gdzie wszystkie ustawienia wprowadza się samodzielnie. Dla mniej sprawnych audiofilów zaleca się wybór półautomatycznych wersji, z wbudowanym mechanizmem silnika i ramienia.

Natomiast pełną automatyzacje odtwarzania płyt zapewnia trzecia grupa gramofonów, przeznaczona dla amatorów i jakby niebyło trochę leniuchów.