Subwoofery

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, których zadaniem jest zwiększenie jakości dźwięku wydobywającego się z systemów stereo czy kina domowego. Użytkownik ma coraz większe wymagania, dąży do uzyskania czystego dźwięku, lepszej akustyki, przestrzenności. I jak się okazuje producenci głośników dają radę.

Bowiem oferta jest bardzo rozbudowana, a odnalezienie idealnego zestawu nie jest wcale takie trudne. Poza tym te wszystkie profesjonalne kolumny zawsze można rozbudować i zmodyfikować, tak aby jeszcze bardziej zwiększyć ich efektywność. Jednym z przykładów tego typu rozwiązań jest są z pewnością subwoofery.

Stanowią one integralny element obecnych na rynku systemów audiostereo w postaci dodatkowego głośnika. Charakteryzują się super niską tonowością, co umożliwia odtwarzanie dźwięków 20-250Hz. Zatem o bardzo małej częstotliwości, przez co wszelkie niesłyszalne dotąd tony są w stanie dotrzeć do ludzkiego ucha.

Poszukując tego typu urządzeń zwrócimy uwagę na ich dwa kluczowe rodzaje pasywne oraz aktywne. Które różnią się zasadniczo budową i mechanizmem działania, co znacząco wpływa na kwestie kompletowania zestawu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z subwooferem bez wzmacniacza, zatem sygnały dostarczane muszą zostać uprzednio wzmocnione.

W przypadku wersji aktywnej sygnał jest wzmacniany automatycznie poprzez wbudowany w subwoofer wzmacniacz. Dlatego też subwoofery aktywne stanowią lepszą propozycje, tym bardziej, że posiadają regulowane filtry, fazy, czy zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe.